Skóra dojrzała -charakterystyka i pielęgnacja

Problemy skórne dotykają osób w każdym wieku, jednak szczególnie narażone są na nie osoby starsze. Choć czasu nie da się zatrzymać, odpowiednie działania, pomogą zapobiec poważniejszym konsekwencjom i znacznie poprawić jakość życia seniora.

Podstawą zdrowej skóry jest jej właściwa pielęgnacja. By wyglądała ładnie trzeba o nią dbać przez całe życie, poczynając już od najmłodszych lat. Okres senioralny to etap szczególnej troski. Gdy w organizmie zaczyna brakować kolagenu i wody wiązania w skórze robią się bardzo wiotkie.
W każdym wieku człowieka skóra ma inne wymagania i problemy. Potrzebne są odmienne kosmetyki i odmienne zabiegi pielęgnacyjne.

Cera dojrzała charakteryzuje się przede wszystkim utratą jędrności i elastyczności. Jak już wcześniej wspomniano, dochodzi wówczas do zaniku włókien kolagenowych, elastynowych oraz bardzo ważnej substancji jaką jest kwas hialuronowy. Obecne są na skórze wyraźne zmarszczki.

Inne cechy skóry dojrzałej to:

  • opadające kąciki ust, oczu oraz powieki
  • nieregularny owal twarzy
  • opadające skóra na linii żuchwy
  • pogłębiona bruzda nosowo – wargowa
  • sucha skóra
  • występują przebarwienia tzw. starcze
  • pojawiają się widoczne gołym okiem rozszerzone naczynka
  • skóra pod oczami staje się cienka i wiotka

Czynniki sprzyjające procesom starzenia się skóry:

  • choroby ogólnoustrojowe
  • niewłaściwie odżywianie
  • palenie tytoniu
  • spożywanie nadmiernej ilości alkoholu
  • zanieczyszczone środowisko (wolne rodniki)
  • czynniki atmosferyczne (silny wiatr, niska, wysoka temperatura, słońce)
  • niezdrowy tryb życia (mała ilość snu, brak aktywności fizycznej)

skóra-dojrzała-modelka-pielgnuje-skóręDodatkowo zauważalne jest wyraźne rogowacenie naskórka. Spowolnione zostają również procesy regeneracyjne, które powodują, że skóra posiada zmniejszoną absorpcję składników odżywczych. W związku z tym bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja cery dojrzałej oraz ochrona jej przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Skóra dojrzała wymaga kilku niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych

  • Oczyszczanie

Dobrze oczyszczona cera wygląda zdrowo.
W przypadku skóry dojrzałej, kosmetyki dobieramy głównie do rodzaju cery
Dojrzałą cerę tłustą będziemy oczyszczać inaczej niż dojrzałą suchą.
Wszystkie cery trzeba jednak złuszczać i oczyszczać peelingiem.

Pamiętać należy o jednej zasadzie -jeśli decydujemy się na peeling, warto wybrać enzymatyczny, zwłaszcza dla cer naczyniowych i wrażliwych.
Do demakijażu możemy używać mleczek ( pamiętamy żeby zawsze zmyć je wodą), toników, żeli, emulsji i płynów micelarnych.

  • Tonizowanie

Woda zaburza naturalne PH skóry (5,5), by je przywrócić, należy pamiętać o przemyciu twarzy tonikiem. Można wybrać specjalne toniki przeznaczone do cery dojrzałej(zwykle nie zawierają one alkoholu).
Skóry nie trzeba natomiast dodatkowo tonizować jeśli do demakijażu używamy płynów micelarnych.

  • Peelingi

do oczyszczania najlepiej stosować peelingi enzymatyczne, które rozpuszczają martwy naskórek i nie zawierają drobinek ścierających.

  • Maseczki

W przypadku cer dojrzałych najważniejszymi elementami pielęgnacji są :

– oczyszczenie, nawilżenie i napięcie skóry.

*Maseczki nawilżające -powinny zawierać: Witaminy ( A, B, C, E, F, ), kwas hialuronowy, algi, kolagen, wyciąg z aloesu, olejek z jojoba, olejek z awokado.

Można je stosować przy każdym rodzaju cery, chociaż przyjęta została taka zasada, że ten typ maseczki potrzebuje zwykle cera sucha.
Warto maseczki nawilżające aplikować przede wszystkim zimową porą.

Maseczki nawilżające nie tylko zatrzymują wilgoć w naskórku, ale także poprawiają przyswajanie przez skórę wodę. Dzięki regularnemu stosowaniu maseczek poprawia się nie tylko kondycja skóry twarzy, lecz i wpływają pozytywnie na jej koloryt.

W domu możemy przygotować maseczki nawilżające np. z jogurtu i ogórka, z awokado, z płatków owsianych i miodu, z białek jajka i miodu.

*Maseczki bankietowe – z przeznaczeniem dla skóry dojrzałej.

Zawarte w nich składniki błyskawicznie napinają skórę, a także działają liftingująco , poprawiają koloryt, usuwają objawy zmęczenia skóry.

*Maseczki napinające- mogą zawierać witaminę E, retinol, algi, kolagen, elastynę, kwas hialuronowy, oleju winogronowy, drobinki rozświetlające.

  • Nawilżenie

Przed makijażem trzeba nałożyć krem nawilżający i poczekać aż się wchłonie. Nie dość, że wygładzi skórę – dodatkowo zwiększy trwałość makijażu.

W kremach dla cer dojrzałych powinny znaleźć się takie składniki jak:

-kompleks witamin (A, E, C), fitohormony, kolagen, kwas hialuronowy.

Dodatkowo można wspomagać się kremami zawierającymi retinol o nieco większym stężeniu, preparatami z czysta witaminą C oraz chemicznymi peelingami stosowanymi w gabinetach kosmetycznych

zdjęcie-kosmetyków
Coraz więcej seniorów dba o swoją urodę. Jakimi sposobami najlepiej poprawiać swój wygląd i gdzie udać się po profesjonalne usługi?

Nigdy nie jest za późno, aby dbać o urodę
Na dbanie o siebie nie ma granicy czasu. Przez lata istniało przeświadczenie, że w starszym wieku nie jest już potrzebne albo, że nie zrobi to żadnej różnicy. Na szczęście takie podejście ulega zmianie. Człowiek ma w sobie potrzebę piękna przez całe swoje życie i niezależnie od płci, powinien zawsze starać się dbać o swój wizerunek. Wiele rzeczy można zrobić samodzielnie. Niewielkim nakładem pracy. W ramach domowej pielęgnacji bardzo ważne jest dokładne oczyszczanie skóry i dobór odpowiedniego rodzaju kremu. Skóra seniorów i seniorek kocha witaminę A, czyli retinol. Zaleca się też masaże twarzy, które pobudzają prace mięśni i poprawiają krążenie. Można je wykonywać u fachowca albo u siebie w domu. W obu przypadkach przynoszą efekt wygładzonej i odprężonej skóry.

Kosmetyki do cery dojrzałej – jakie wybrać?

Preparaty do pielęgnacji cery dojrzałej powinny zawierać przede wszystkim składniki o działaniu typowo nawilżającym, stymulującym oraz regeneracyjnym. Należą do nich między innymi:

*witamina C – rozjaśnia przebarwienia skóry, a dodatkowo stymuluje produkcję kolagenu oraz wyrównuje jej koloryt.

*kwas hialuronowy – warunkuje poziom nawilżenia w całym organizmie, jednocześnie poprawiając wygląd skóry. Dodatkowo wpływa tym na jej uelastycznienie i ujędrnienie. Spowalnia procesy starzenia się skóry i zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek.

*retinol – pochodna witaminy A, która wykazuje właściwości pobudzające komórki skóry do regeneracji. Ponadto rozjaśnia przebarwienia oraz stymuluje produkcję nowego kolagenu.

*witamina E – nawilża i odżywia skórę.

*koenzym Q10 – wyraźnie odżywia skórę oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek.

*oleje roślinne – np. olej kokosowy, olej rycynowy, olej lniany. Stymulują procesy odnowy komórkowej.

Zaciekawił Cię artykuł? Masz pytania dotyczące zabiegu lub jesteś zainteresowany ofertą i chciałbyś umówić się na konsultację? KONTAKT TUTAJ

Pozdrawiam ciepło,
Sylwia Pichlak,
właściciel Salonu Kosmetyki Profesjonalnej PureBeauty

Podziel się artykułem

Facebook
Twitter
E-mail
Pinterest

O autorze

Sylwia Pichlak

Sylwia Pichlak